Wnętrza

Sypialnia dla trojga – jak zaaranżować pokój dla rodziców z dzieckiem?

Sypialnia to miejsce kojarzące się ze spokojnymi chwilami i intymną atmosferą. W życiu bywa jednak różnie – niektórzy rodzice są zmuszeni do połączenia jej z pokojem dziecięcym. Jak zaaranżować przestrzeń, aby sypialnia dla rodziców z dzieckiem nie straciła całego uroku?

Sypialnie rodziców z dzieckiem – nic ponad miarę

Wiele zależy od tego, jak długo maleństwo będzie dzieliło z Wami pokój. Jeśli planujecie szybką przeprowadzkę lub remont, nie będzie konieczne wprowadzenie bardziej drastycznych zmian wnętrza. Wystarczy postawienie w kącie łóżeczka i dodatkowej szafki. Zmieścicie w niej na ubranka oraz środki do pielęgnacji niemowlaka – sypialnia dla rodziców z dzieckiem gotowa! Jeśli mały domownik zostanie w sypialni na dłużej, sypialnia dla trojga musi zostać dokładniej przemyślana. Pamiętajmy, że jeszcze kilkulatkom zdarza się buntować przed przenosinami do własnego pokoju. Przede wszystkim zastanówcie się, co tak naprawdę musi być pod ręką. Unikajcie zamiany sypialni w jeden wielki pokój dziecięcy – to niemiejsce na różowe mebelki dla dziewczynki. Niemowlęta nie potrzebują wielu zabawek, więc nie ma konieczności trzymania ich w sypialni. To samo dotyczy kilkulatków – miejsce zabawy niech znajdzie się w innej części domu, a sypialnia dla trojga niech służy wyłącznie do spania.

Sypialnia dla rodziców z dzieckiem – niezbędne wyposażenie

Jak już zaznaczyliśmy, zrezygnujcie z typowo dziecięcych, uroczych mebelków w pastelowych kolorach – jeszcze bardziej zaburzają romantyczną atmosferę. Stworzenie przestrzeni dla dwojga i tak jest trudne – przeczytacie o tym więcej w artykule na Wnętrza Dla Ciebie: https://wnetrzadlaciebie.com/aranzacja-wnetrz/sypialnia. Jeśli w grę wchodzi kącik dziecięcy sprawa jest jeszcze trudniejsza.

Jeśli chodzi o niemowlęce łóżeczko, postawcie na prosty model w kolorze pasującym do reszty mebli. Sypialnia rodziców z dzieckiem to wciąż ,,dorosły pokój”. Dzięki prostemu łóżeczku dziecięcy element nie będzie rzucał się w oczy od wejścia. Możecie postawić na łóżeczko z szufladą, gdzie zmieści się większość potrzebnych rzeczy. Jako szafka na rzeczy malucha sprawdzi się też uniwersalna komoda, również skromna pod względem designu. Swoją odzież będzie mógł w niej trzymać także starszak. Im lepiej kącik pociechy będzie odpowiadał stylistyce ,,dorosłej” części tym lepiej. Sypialnia dla trojga ze skromną częścią dziecięcą to dobry pomysł – nie ryzykujecie przytłoczenia Waszej przestrzeni przez zbyt wyraziste dziecięce akcenty. Dla świeżo upieczonej mamy przyda się także wygodny fotel. Na nim będzie mogła swobodnie ułożyć się podczas karmienia piersią czy usypiania malucha.

Sypialnia dla trojga – starsze dziecko

Dzielenie sypialni z dzieckiem się przeciąga? Mała sypialnia dla trojga może zacząć być bardziej problematyczna. Kilkulatek również potrzebuje pewnej dozy prywatności. Jego kącik warto oddzielić parawanem – może pozwolicie mu samodzielnie ozdobić swoją stronę? Ze swojej strony, jeżeli pozwala Wam na to konstrukcja łóżka, zastanówcie się nad baldachimem. Możliwość takiego romantycznego odseparowania się od dziecięcego świata jest na wagę złota. Jeśli chodzi o oświetlenie, zaraz po wprowadzeniu się malucha w sypialni powinna stanąć lampka nocna dająca delikatne, żółte swiatło. Nie powinno budzić malucha – najlepiej wybrać lampkę z regulowana mocą oświetlenia, by jego intensywność dopasowywać do sytuacji. Lampka przyda się także kilkulatkowi – nie każde dziecko da radę zasnąć w ciemności, nawet mając obok ukochanych rodziców.

Sypialnia dla rodziców z dzieckiem – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Meble do pokoju w którym rezyduje dziecko muszą być przede wszystkim bezpieczne – sypialnia rodziców z dzieckiem to nie miejsce na ryzyko. Upewnijcie się, że każda szafka jest odpowiednio zabezpieczona przed przewróceniem się – dzieci lubią ciągnąc za gałki jakby chciały wyrwać drzwiczki, a to prosta droga do tragedii. Koniecznie zabezpieczcie wszystkie rogi, ostre elementy i wynieść z pokoju wyposażenie mogące stanowić jakiekolwiek zagrożenie – puśćcie przy tym wodze fantazji, bo maluchy wpadają na bardzo abstrakcyjne pomysły! Kupcie zaślepki na kontakty elektryczne, pochowajcie kable, a w kwestii bibelotów postawcie na minimalizm. Gdy dziecko jest w pobliżu wzrasta ryzyko ich zniszczenia, a co najważniejsze, maluch może zrobić sobie krzywdę.

Dzielenie sypialni z dzieckiem nie jest proste. Niestety, niezależnie od sposobu aranżacji i rozmiaru parawanu, dopóki maluch będzie z Wami mieszkał, nie powróci intymna, relaksująca, ,,dorosła” atmosfera. Na szczęście, badania pokazują, że bliskość rodziców podczas snu dobrze wpływa na rozwój pociechy i głęboko wzmacnia więź między wszystkimi członkami rodziny!