Porady

Czy powinno się wietrzyć kołdrę?

W dzisiejszych czasach wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, by dbać o higienę snu. Spędzamy pod kołdrą około 25 lat naszego życia! Nieważne, czy śpimy na łóżku małżeńskim i wybieramy kołdry 200×220, czy może kawalerka pozwala nam jedynie na łóżko pojedyncze – ważne jest, żeby dbać o swoją kołdrę i utrzymywać ją w czystości. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na model wysokiej jakości, który powinien służyć Ci długie lata, kołdry tego typu znajdziesz przede wszystkim w sklepach internetowych. Zanoszenie kołdry do pralni chemicznej wymaga czasu, a pranie jej w domu – wystarczająco dużo miejsca. Jak więc dbać o nią na co dzień, by wykonywać te czynności możliwie jak najrzadziej? Wietrzyć! Dzięki nam dowiesz się, jak robić to prawidłowo.

Jak wietrzyć kołdrę?

Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy, jak ważne jest wietrzenie naszej pościeli. Nie tylko pomaga pozbyć się okruszków, włosów, czy sierści pupili, ale także jakiejś części bakterii i drobnoustrojów. Ponadto, dzięki wietrzeniu utrzymamy kołdrę w dobrej kondycji – będzie puszysta i sprężysta. Musimy jednak pamiętać, że wietrzenie wietrzeniu nierówne…

Wietrzenie działa najlepiej na kołdrę wykonaną z naturalnych materiałów – np. bawełny, ponieważ nie absorbuje ona wilgoci z powietrza. Wietrzenie może odbywać się wszędzie. Jeśli jedyna opcja, jaką dysponujesz, to otworzenie okna w sypialni na oścież – skorzystaj z niej! Kołdrze przyda się świeże powietrze w każdej postaci. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogródka, wietrz pościel na trzepaku lub meblach ogrodowych. Balkon również jest mile widziany.

Kiedy wietrzyć kołdrę?

Kołdrę możemy wietrzyć o każdej porze roku. Zarówno wietrzenie latem, jak i zimą, może przynieść zadowalające rezultaty. Pamiętajmy jednak, by nie wystawiać kołdry bezpośrednio na mocne promieniowanie słoneczne – może to powodować żółknięcie. Lepiej również zrezygnować z wietrzenia, gdy powietrze na zewnątrz jest bardzo wilgotne, pada deszcz, śnieg lub panuje mgła. Najlepiej działa wietrzenie kołdry na lekkim mrozie. Ujemne temperatury pomagają pozbyć się bakterii, a pościeli – odzyskać świeżość.

Jak często wietrzyć kołdrę?

Kołdrę powinniśmy wietrzyć co najmniej dwa razy w miesiącu, a jeszcze częściej otwierać na oścież okno w sypialni. Wietrzenie powinno trwać przynajmniej godzinę – po 30 minut z obu stron. Jeśli jednak wietrzymy pościel latem, kiedy powietrze nie jest wilgotne, może leżeć na zewnątrz nawet przez cały dzień! W zimie lepiej trzymać się określonego czasu, by kołdra nie zamokła.