Akcesoria do wnętrz

Obrazy z mchu czy las w słoiku – które rozwiązanie jest bardziej praktyczne?

Posiadanie w domu choćby odrobiny zieleni jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Wielu z nas mieszka w zabetonowanych dzielnicach dużych miast i zieleni możemy szukać tylko w sztucznych lub żywych roślinach doniczkowych. Dlatego też tak popularny w ostatnim czasie stał się mech dekoracyjny, a także tworzone z jego udziałem dekoracje – lasy w słoiku czy obrazy z mchu. Pozwalają nam choć na chwilę uciec do świata natury, świetnie wyglądają w łazienkach czy salonach. Są również często spotykane w korporacjach czy kawiarniach. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wciąż zmieniamy zdanie – bardziej podoba nam się las w słoiku, czy może dekoracja w postaci obrazu z mchu. Czym się między sobą różnią? Na które rozwiązanie warto się zdecydować na początek przygody? Zapraszamy do lektury!

Obrazy z mchu jako oryginalna dekoracja!

Zarówno mieszkania, jak i biura w ciągu ostatnich kilku lat polubiły się z dekoracją, jaką są obrazy z mchu. Polega ona na zamknięciu w trójwymiarowej ramce odpowiedniego rodzaju mchu, którego nie trzeba nawozić, podlewać, przycinać ani specjalnie o niego dbać. Lubi miejsca zacienione, jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, stale jest zielony, miękki i świeży. Oczywiście, nie pozyskuje się go z lasu. Do stworzenia obrazu z mchu wykorzystywany jest m.in. mech chrobotek. Takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się także w kawiarniach i restauracjach. Możemy obserwować całe ściany z mchu, na tle których umieszcza się świecące, neonowe logo danej restauracji. Efekt końcowy jest naprawdę spektakularny, a ma również zastosowanie praktyczne – mech może również przyczyniać się do oczyszczania powietrza!

Wyposażając mieszkanie w gadżety i dekoracje nie obędzie się bez zakupu choinki. O tym jak mądrze ja wybrać piszemy w osobnym artykule: https://meble-sosnowe.pl/zakup-pierwszej-choinki/.

Las w słoiku – komu się sprawdzi?

Las w słoiku to na pewno dekoracja, która nie wymaga posiadania takiej ilości przestrzeni, co obraz z mchu. Przede wszystkim, nie jest to dekoracja ścienna. Las w słoiku możemy postawić gdzie tylko chcemy – na ławie, na parapecie, na komodzie. Ponieważ, podobnie jak obraz z mchu, nie potrzebuje światła słonecznego, by przeżyć, możemy także umieścić go w łazience lub innym pomieszczeniu bez okien. W dodatku, jest to świetna ozdoba typu Do It Yourself! Jeśli lubisz rękodzieło, masz zdolności manualne i tworzenie różnych dekoracji Cię uspokaja, możesz z powodzeniem wykonać własny las w słoiku. W sam słoik zaopatrzysz się w markecie budowlanym! Dobierz odpowiedni rozmiar i wielkość – w zależności od tego, gdzie chcesz postawić swój las w słoiku. Dobrze jest również zwrócić uwagę na pokrywkę – te w formie korka sprawdzą się najlepiej. Z innych elementów lasu w słoiku, dobrze zaopatrzyć się w podłoże – żwirek, keramzyt lub inny rodzaj kamyczków. Następnie węgiel aktywny, później ziemia, a na końcu rośliny. Mech, paproć, bluszcz – wszystkie odmiany, które lubią wilgoć. Gdy już masz to wszystko, popisz się kreatywnością! W zależności od tego, jak chcesz, by wyglądał Twój las w słoiku, możesz ozdobić go różnymi elementami. Pięknie wygląda najbardziej leśny las z możliwych – ten z gałązkami, szyszkami, kasztanami…

Obrazy z mchu czy las w słoiku?

Las w słoiku na pewno nie będzie tak efektowny, jak obraz z mchu. Z drugiej jednak strony, obrazy z mchu są solistami i bardzo lubią zwracać na siebie uwagę – potrafią wręcz zdominować całą przestrzeń. To wnętrze należy dopasować do mchu, a nie odwrotnie. Las w słoiku może być dyskretną ozdobą, tłem, można go dowolnie łączyć z innymi dekoracjami. Nigdy jednak nie wywoła efektu wow. To Ty musisz zdecydować, na czym zależy Ci bardziej!