Porady

Jak krok po kroku prawidłowo zamontować lampę kulę oraz gdzie ją umieścić

Czasami chcemy zmienić wygląd swojego mieszkania. Nie zamierzamy robić żadnych drastycznych rewolucji, jednak pragniemy w jakiś sposób odświeżyć otoczenie, w którym spędzamy czas. Zdarza się, że nie czujemy się w nim dobrze i to jest właśnie główną przyczyną, która zachęca nas do zmiany. Lampa to jedna mała jednostka w naszym mieszkaniu, ale niejednokrotnie nawet taka zmiana może zdziałać cuda. Nie każdy zna się dobrze na tym, jak zamontować prawidłowo taką lampę. Każda lampa zasługuje na odpowiednie zamocowanie. To samo jeśli chodzi o lampy kule, które są coraz bardziej popularne. Nadają się idealnie do wszystkich pomieszczeń, ale jednak najczęściej są one wybierane do nowoczesnych designów. Nic dziwnego, ponieważ kształt kuli niejednokrotnie powiązany jest z oryginalnością, modą i innowacją. 

Mimo wszystko główne pytanie brzmi: jak dobrze zamontować zakupioną przez nas lampę kulę. Oczywiście mamy kilka rodzajów lamp kul: lampa kula stojąca, wisząca czy także sufitowa. Każda z nich powinna zostać zamocowana tak, aby nie stanowiła ona niebezpieczeństwa dla osoby ją montującej. Musimy także pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z niej, co jest niezwykle istotne. Pamiętajmy, że jest to niezwykle ważne, aby nie doprowadzić do niechcianej tragedii.

W tym artykule skupimy się na tym, jak poprawnie zamontować lampę kulę wiszącą oraz gdzie ją umieścić.

Lampy kule wiszące – rozmieszczenie

Jeśli przychodzi nam zamontować lampy kule wiszące, musimy przed ich zakupem zdecydować, gdzie chcemy je umieścić. Jest to ważna czynność, ponieważ to dzięki temu będziemy mogli kupić np. lampę kulę szklaną wiszącą odpowiednią do naszego pomieszczenia. Dlaczego jest to takie ważne? W jakim miejscu możemy umieścić lampy kule

Oczywiście pierwszym logicznym umieszczeniem jest środek pokoju. Jest to dobry sposób na to, aby oświetlić równomiernie całą przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w takim układzie nie wystarczy jedynie zakupienie jednej małej lampy kuli. Na pewno nie oświetli ona całego pokoju i sprawi, że będzie ciemne. Niewystarczające oświetlenie pokoju może być bardzo uciążliwe. Pamiętajmy, że to dzięki odpowiedniemu światłu możemy w dobry sposób odbierać takie informacje jak kolor, kształt czy odległość. Dlatego też powinniśmy dobrze zastanowić się nad modelem, jaki chcemy kupić. Jeśli chcemy koniecznie kupić lampę kulę, musimy znaleźć duży model, który zapewni nam dobre światło w całym pomieszczeniu. 

Kolejnym rozwiązaniem jest niesymetryczne umieszczenie naszych lamp kul wiszących. Jeśli nie przeszkadza nam takie ustawienie, to jest to fantastyczny sposób na wygląd nowoczesny i oryginalny. Przy takim rozkładzie należy pamiętać, że musimy kupić więcej niż jedną lampę kulę. W tym jednak przypadku nie trzeba zaopatrywać się w duże lampy. Możemy wybrać kilka mniejszych, które na pewno zapewnią nam przytulny klimat w naszym pokoju. 

Na tym nasze opcje się nie kończą. Możemy zamontować nasze lampy kule wiszące także w sposób przeciwny do poprzedniego, czyli regularny. Oznacza to, że odstępy między zamontowanymi lampami kulami, będą regularne. Sprawi to, że pomieszczenie, w którym zastosujemy takie rozwiązanie, będzie użyteczne oraz uporządkowane. W tym przypadku także musimy pomyśleć o zakupie kilku lamp. Ważne jednak jest, aby były one takie same. Wprowadzenie kilku równych lamp kul wywoła chaos i bezład. 

Jak prawidłowo zamontować lampę kulę wiszącą?

  1. Przygotuj narzędzia i lampę do montażu 

Na samym początku nie możemy zapomnieć o tym, aby przygotować odpowiednie narzędzia, które będą nam niezbędne do zamontowania lamy kuli wiszącej. Sprawdź zawartość pudełka z lampą oraz przeczytaj uważnie instrukcję, która powinna znajdować się w środku. 

  1. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – wyłącz bezpieczniki

Praca przy montowaniu lampy kuli, może okazać się nie taka trudna, jednak jest niebezpieczna. Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem montażu wyłączyć bezpieczniki, aby prąd nie przepływał. Jak każdy z nas wie, porażenie prądem może się bardzo źle skończyć. 

  1. Przewody oraz wywiercenie otworów

Kolejnym ważnym punktem jest to, aby zidentyfikować, gdzie znajdują się przewody zasilające. Należy to zrobić, aby przypadkiem ich nie przewrócić podczas wydrążania otworów, które należy wykonać wiertarką. Możemy je zaznaczyć za pomocą ołówka.  

  1. Podłącz lampę do przewodu 

Następnym krokiem, jest dobre podłączenie lampy kuli do przewodów, aby dobrze funkcjonowała. 

  1. Zamontuj lampę do sufitu

Aby to zrobić, musisz przystawić lampę do wcześniej wywierconych otworów. Dokręć lampę kulę do sufitu za pomocą śrub. 

  1. Wkręć żarówkę 

Ostatnim krokiem jest wkręcenie żarówki, a następnie wyłączenie bezpieczników i sprawdzenie, czy podłączona lampa kula wisząca działa.