Wnętrza

Jakie rodzaje drewna najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Projektując wnętrze własnej kuchni bierzemy pod uwagę wiele czynników. Wśród nich znajdują się zarówno te natury estetycznej, jak i funkcjonalnej, związane również w wytrzymałością poszczególnych materiałów. Te same zasady dotyczą procesu, w którym wybieramy meble kuchenne lub szafy na wymiar. Kraków czy Gdańsk, w tym przypadku istotną rolę odgrywa materiał, z jakiego zostaną wykonane. Zdecydowanie najpopularniejszym pozostaje drewno. Najdroższe, ale i najbardziej efektowne i trwałe będzie drewno naturalne. Poszczególne gatunki odznaczają się jednak odmiennymi cechami, które mają wpływ na jego cenę i charakter, jaki będą w stanie nadać naszej kuchni. Jakie rodzaje drewna w kuchni wziąć pod uwagę? Porównaliśmy kilka najpopularniejszych gatunków, które najlepiej nadają się do tego pomieszczenia.

Rodzaje drewna w kuchni – meble kuchenne z dębu

Dębowy stół to element, który jednoznacznie kojarzy się z tradycyjną, klasyczną kuchnią. Obecnie nadal jest popularnym materiałem do wyrobu kuchennych blatów, ale to nie koniec dostępnych rozwiązań (o meblach kuchennych na wymiar możesz nieco przeczytać tutaj https://indecokrakow.pl/meble-kuchenne-krakow). Często można spotkać go również na frontach szafek, niektórzy decydują się w kuchni nawet na dębową podłogę. Do zalet dębowego drewna należy bowiem w pierwszym rzędzie wytrzymałość, twardość i odporność na uderzenia czy odkształcenia. Dąb ma ciekawe usłojenie, które doda kuchni powagi i uczyni ją niezwykle eleganckim miejscem. Przetrwa lata, trzeba tylko pamiętać, by chronić go przed wodą – wówczas może się bowiem nieładnie odbarwiać.

Drewno orzechowe w kuchni

Niezwykle przyjemnym wizualnym doświadczeniem jest wizyta w kuchni, w której dominuje drewno orzechowe. Jego cechą charakterystyczną jest proste usłojenie, a także ciepła kolorystyka, oscylująca wokół koloru czekoladowego oraz szarości. Warto pamiętać, że z czasem orzech będzie jaśnieć, stanie się bardziej soczysty, co sprawi, że po latach nasza kuchnia sama w ciekawy sposób odświeży swój wygląd. Minusem drewna orzechowego jest jego wysoka cena. Z tego powodu rzadko wykonuje się z niego na przykład szafy na wymiar – Kraków czy Warszawa, częściej występuje w kuchniach jedynie w postaci fornirowanych frontów.

Rodzaje drewna w kuchni – kuchnia z drewnem wiśniowym

Wybierając materiał na meble kuchenne warto poważnie rozważyć zamówienie elementów wykonanych z drewna wiśniowego. Nawet jeśli nie będzie w przewadze w naszym projekcie, można zdecydować się na popularne wiśniowe szafy. To drewno wprowadzi bowiem do kuchni dużo ciepła, będąc jednocześnie materiałem łatwym w obróbce. Co ważne, wiśnia pięknie się “starzeje”. Z upływem lat, dzięki działaniu promieni słonecznych, jej drewno wyraźnie ciemnieje, a czasami nawet pokrywa się patyną, tworząc niezwykły efekt.

Drewno sosnowe w kuchennych wnętrzach

Gdyby podsumować wszystkie produkowane w Polsce meble kuchenne i ująć je w statystycznych słupkach, najwyższy byłby zapewne ten, który symbolizowałby liczbę mebli sosnowych. To właśnie to drewno jest bowiem zdecydowanie najpopularniejsze. Powody są co najmniej trzy. Po pierwsze, jest to materiał łatwy w obróbce, co ułatwia życie stolarzom. Po drugie, posiada ciekawe usłojenie i przyjemny wygląd. Po trzecie, ale wcale nie najmniej ważne, drewno sosnowe należy do tych najtańszych. Z tych powodów z sosen wykonuje się właściwie wszystkie kuchenne elementy – od stołów, przez szafki, po półki i dekoracje. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach popularność sosny miała w jakikolwiek sposób się zmniejszyć.

Więcej informacji i ciekawostek o niezwykłych właściwościach drewna na meble można znaleźć na https://indecokrakow.pl/blog.