Wnętrza

Oświetlenie do garderoby – na jakie rozwiązania postawić?

Osobna garderoba w mieszkaniu to marzenie chyba każdej kobiety. Gdy już znajdziemy miejsce na takie pomieszczenie, należy oczywiście odpowiednio zaplanować jego wystrój. Oprócz dużej ilości szaf oraz zakamarków do przechowywania odzieży i dodatków, wielkiego lustra czy praktycznego fotela, warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Jakie oświetlenie do garderoby sprawdzi się jednak najlepiej? Czy warto umieścić w garderobie designerskie lampy kule? Sprawdź!

Oświetlenie do garderoby – wybieramy najlepsze lampy główne

Planując oświetlenie do garderoby, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie lampy sufitowe. Te będą miały w naszym pomieszczeniu aż dwie funkcje. Po pierwsze, muszą dawać nam odpowiednią ilość światła. Dzięki temu wnętrze stanie się użyteczne, a także może optycznie nieco się powiększyć. Do tego lampy loftowe, skandynawskie czy utrzymane w stylu boho będą stanowiły ciekawe uzupełnienie całej aranżacji. W niektórych przypadkach mogą nawet stać się główną dekoracją takiego pomieszczenia. Decydując jakie oświetlenie do garderoby zorganizować postarajmy się zatem wybrać lampy, które będą nawiązywały swoim wyglądem do nurtu, w jakim została utrzymana nasza garderoba. Do tego zadbajmy o to, by klosz przepuszczał jak największą ilość światła. W większości przypadków wręcz idealnie sprawdzi się zatem lampa kula, abażur pleciony z rattanu czy ten utrzymany w industrialnym surowym stylu, składający się głównie z metalowych prętów. A ile takich punktów świetlnych będziemy potrzebowali by zamontować oświetlenie w garderobie? To zależy od wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się jednak, że na każde 5 m² powinna przypadać przynajmniej jedna żarówka.

Oświetlenie dodatkowe do garderoby – prawdziwy must have

Oświetlenie sufitowe do garderoby to nie wszystko Nie może zabraknąć również dodatkowych punktów świetlnych. Te najlepiej umieścić w najważniejszych miejscach naszego pomieszczenia. W pierwszej kolejności będzie to oczywiście przestrzeń wokół lustra. Każda kobieta chce przecież dobrze wyglądać, dlatego też kompletując swój strój, powinnyśmy być w stanie dostrzec każdy, nawet ten najdrobniejszy szczegół. Do tego kinkiety czy inne małe lampki mogą zostać zamontowane w okolicach szaf lub półek. Mając przemyślane oświetlenie w garderobie szukanie odpowiednich elementów garderoby stanie się o wiele łatwiejsze. 

Jakie oświetlenie do garderoby? Dodaj klimatu swojemu wnętrzu!

Garderoba to pomieszczenie, w którym możemy spędzać sporą ilość czasu w ciągu dnia. Aby chwile te należały do jak najbardziej przyjemnych, warto pokusić się o dodanie wyjątkowego klimatu takiemu wnętrzu. W jego wykreowaniu pomoże oczywiście oświetlenie w garderobie. Wtedy z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne. Czasem jeden niewielki dodatek tego typu może zdziałać cuda. Delikatne podświetlenie sprawia bowiem, że garderoba nabiera wyrazu i staje się zdecydowanie bardziej przytulna. Postawmy zatem na piękne kolorowe cotton balls czy nawet łańcuchy inspirowane oświetleniem choinkowym. Możemy zagwarantować, że nikt nie pożałuje takiego rozwiązania. 

Czy jeszcze coś będzie potrzebne w garderobie?

W garderobie możemy zadbać jeszcze o jedną kwestię związaną ze światłem. Aby ułatwić sobie kompletowanie strojów i szukanie odpowiednich dodatków, warto zamontować małe lampki w szafie lub też zdecydować się na specjalne oświetlenie do garderoby z czujnikiem ruchu – kinkiety. Tym oto sposobem już nigdy nie będziemy narzekać na zbyt małą ilość światła.

Porada: jeśli to możliwe, postarajmy się, aby w naszej garderobie był dostęp do światła dziennego. Takie oświetlenie powinno stanowić uzupełnienie całej naszej aranżacji.