Akcesoria do wnętrz

Zakup pierwszej choinki – wszystko, o czym musisz pamiętać

Rynek jest już przepełniony różnego rodzaju choinkami. Mamy do dyspozycji zarówno choinki sztuczne, jak i te żywe. Możemy zaopatrzyć się w choinki na pniu, ale także w te ogromne, dwumetrowe. Jeśli dopiero wyfrunąłeś z rodzinnego gniazdka i czekają Cię pierwsze święta we własnym mieszkaniu, masz twardy orzech do zgryzienia. Najbardziej nowoczesnym wyborem będą choinki sztuczne na pniu, ale boisz się, że będzie Ci brakować zapachu żywego drzewka? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zapraszamy na poradnik dla nowicjuszy w świecie choinkowym – wszystko, o czym musisz pamiętać, zaopatrując się w swoje pierwsze drzewko. 

Odwieczny dylemat – sztuczna czy żywa choinka? 

Jodły były od tysięcy lat uważane za symbol przyrody w miesiącach zimowych, zarówno przez pogan, jak i chrześcijan. Dzisiaj, głównie z praktycznego punktu widzenia, ściśle związanego z kosztami i komfortem, wiele osób wybiera sztuczne drzewka. Rezygnują z pięknego zapachu lasu na rzecz niezamiatania spadających igieł. Jeśli jednak decydujesz się na żywą choinkę, musisz poznać rodzaje drzewek, wśród których możesz wybierać. 

Jaki jest najlepszy rodzaj choinki?

Do wyboru mamy zazwyczaj świerk, jodłę i sosnę. Świerk pospolity jest najpopularniejszą opcją – gwarantuje intensywny zielony kolor i zapach. Świerk kłujący może nie tracić igieł tak, jak pozostałe gatunki, ale na pewno będą one bardziej nieprzyjemne w dotyku. Jodła kaukaska jest droższą opcją, ale wygląda imponująco, luksusowo oraz ma dobrą przyczepność igieł. Jodła Frasera wygląda podobnie jak świerk pospolity, ale jest nieco węższa, co czyni ją lepszym rozwiązaniem do małych przestrzeni. Sosna zwyczajna, narodowe drzewo Szkocji, ma mocne gałęzie, które świetnie nadają się do podtrzymywania ciężkich dekoracji.

Gdy już kupisz choinkę przyjdzie czas na jej ozdabianie! Piszemy na ten temat w innym artykule: https://meble-sosnowe.pl/jak-ozdobic-choinke-w-4-prostych-krokach/.

Gdzie kupić najlepszą choinkę?

W Internecie znajdziesz największy wybór sztucznych drzewek, od niedrogich modeli, po te wstępnie udekorowane, oświetlone, pokryte śniegiem lub nie. Opcje, które najbardziej oszczędzają miejsce, to połówki choinek lub ich ćwiartki, nadające się do postawienia w kącie. Jeśli decydujesz się na prawdziwe drzewko, najlepiej wybierz takie z lokalnej plantacji czy szkółki choinek. Te z marketów budowlanych są znacznie gorszej jakości.

Co jest świetnym prezentem na Święta? Dobrym pomysłem jest położenie pod choinką pięknej pościeli! Wzorom na pościelach poświęciliśmy inny artykuł: https://meble-sosnowe.pl/posciel-bawelniana-najmodniejsze-wzory/.

Kiedy kupić choinkę?

Zgodnie z tradycją, drzewka ubiera się dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia, ale obecnie choinki często są z nami przez cały grudzień. Żywotność ściętego drzewka wynosi około czterech tygodni, chociaż niektóre mogą wytrzymać w nienagannym stanie aż sześć. Jodła kaukaska będzie dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na długotrwałej dekoracji świątecznej. 

Na co zwrócić uwagę kupując żywą choinkę?

Decyzja zapadła: w tym roku stawiasz na żywą choinkę. O czym więc musisz pamiętać, zanim wybierzesz się do szkółki leśnej? 

  • Przed zakupem bardzo ważne jest, aby sprawdzić świeżość drzewa – potrząśnij nim lub upuść je z wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Jeśli wypadnie więcej niż kilka igieł, oznacza to, że drzewko nie zostało świeżo przecięte i nie utrzyma się długo.
  • Świerk pospolity powinien wydzielać przyjemny, leśny zapach. Z kolei jodła kaukaska będzie miała subtelniejszy aromat. Nie oznacza to, że jest nieświeża – taka jest po prostu specyfika danego gatunku.
  • Kiedy kupujesz choinkę, weź ze sobą centymetr krawiecki, a przed wyjściem z domu zmierz wysokość swoich ścian. Pozostaw wystarczająco dużo miejsca między sufitem a wierzchołkiem drzewka oraz na dole, na stojak.
  • Pamiętaj, że siatka, w którą są zawinięte niektóre choinki, może również ukrywać wiele niedociągnięć! Wybierz więc drzewko, które będziesz w stanie dokładnie obejrzeć.