Jak ozdobić choinkę w 4 prostych krokach!
Dla wielu z nas, najprzyjemniejszym obowiązkiem świątecznym jest dekorowanie choinki. Nieważne, czy stawiasz na choinki sztuczne, choinki żywe, czy może choinki na pniu – każdemu przyda się pomoc w ozdabianiu! Pozwól nam przeprowadzić Cię przez podstawy tworzenia pięknego, bożonarodzeniowego drzewka. Ozdoby, lampki i girlandy to dobry początek, ale istnieje wiele innych akcesoriów, które możesz wykorzystać, bo dodać swojej choince charakteru. Uwolnij swoją wyobraźnię – zarówno choinki sztuczne na pniu, jak i żywe prosto z lasu, mogą wyglądać spektakularnie!
Krok 1: Lampki choinkowe
Lampki choinkowe to podstawa podstaw. Jeśli posiadasz już komplet, który służył Ci dzielnie przez kilka lat, pamiętaj, by najpierw upewnić się, że wszystkie żarówki wciąż działają, a przewody nie są uszkodzone. Jeśli zastanawiasz się, ile lampek powinieneś użyć, przyjmij, że na każdy metr choinki będziesz potrzebować około 300 światełek. Musisz również zastanowić się, jaki ma być odcień Twoich lampek – mogą świecić światłem żółtym, białym lub naturalnym. Uzależnij swój wybór od reszty kompozycji. Jeśli planujesz, że Twoja choinka będzie udekorowana złotymi bombkami, wybierz światełka żółte lub naturalne. Jeśli natomiast chcesz utrzymać ją w kolorystyce srebra i niebieskości, zdecyduj się na te białe, zapewniające zimniejszy i jaśniejszy rodzaj blasku.
Przez cały rok warto mieć w domu dekoracyjne rośliny. W innym artykule piszemy o ciekawych dodatkach jakim są obrazy z mchu i lasy w słoikach: https://meble-sosnowe.pl/obrazy-z-mchu-czy-las-w-sloiku-ktore-rozwiazanie-jest-bardziej-praktyczne/.
Krok 2: Czubek choinki
Czubek choinki symbolizuje ducha Bożego Narodzenia i jest jednym z najważniejszych elementów całego drzewka. Pamiętaj, że czubek na drzewko nie musi znajdować się bezpośrednio na jego szczycie – możesz z powodzeniem zdecydować się na zawiązanie fantazyjnej kokardy, co da o wiele nowocześniejszy efekt, niż klasyczna gwiazda. Jeśli jednak jesteś fanem tradycji, w sklepach wciąż znajdziesz piękne gwiazdy, które nadadzą Twojemu drzewku dostojnego charakteru.
Krok 3: Girlanda
Girlandy i łańcuchy mogą wydawać się już odrobinę przestarzałą ozdobą na choinkę, ale wiele osób wciąż decyduje się, by je na niej zawiesić. Musimy pamiętać, by girlandy nie zdominowały całej kompozycji i zostawić wolne miejsce na inne ozdoby. Łańcuch ma być tylko tłem. Dlatego, warto owinąć go bliżej pnia, niż zewnętrznej części gałęzi. Pamiętaj, że girlanda wcale nie musi być częścią choinki! Jeśli posiadasz jakąś z zeszłych lat, ale nie do końca pasuje do Twojego tegorocznego pomysłu na ozdobienie drzewka, zawsze możesz ją wykorzystać w inny sposób. Stwórz z niej piękną dekorację na kominek, wieniec na drzwi bądź ozdobę na wigilijny stół!
Krok 4: Ozdoby
Skoro podstawy już za nami, czas przejść do konkretów. Nie istnieje jedna liczba czy limit, którego nie możesz przekroczyć, wieszając ozdoby choinkowe. Wszystko zależy od Twoich preferencji, gustu, a także wielkości ozdób i samego drzewka. Najlepszym wyjściem jest zróżnicowanie zarówno wielkości, jak i rodzaju dekoracji. Najbardziej spektakularnie prezentują się drzewka różnorodne, a jednak obracające się wokół jednej konwencji. Te najpiękniejsze Twoim zdaniem ozdoby, zawieś z przodu choinki. Dekoracje takie jak pióra, laski cynamonu czy drewniane gałązki możesz umieszczać bliżej pnia, by stworzyć wrażenie trójwymiarowości. Mieszaj między sobą rozmiary ozdób – w miarę możliwości, nie umieszczaj obok siebie dekoracji tej samej wielkości. Pamiętaj również, by kupować ozdoby w zależności od rozmiaru samego drzewka. Większe bombki mogą zajmować zbyt dużo miejsca na mniejszych choinkach, podczas gdy te mniejsze, mogą być niewidoczne na choinkach dwumetrowych.