Wnętrza

Jak czyścić panele ścienne tapicerowane?

Panele ścienne tapicerowane są wykorzystywane w wielu pomieszczeniach domowych. To popularne rozwiązanie aranżacyjne pozwala na skuteczne wypełnienie pustej przestrzeni – ściany pikowane wyglądają bardzo stylowo. Panele najczęściej są wykonywane na zamówienie. Tapicer Katowice zapewnia, że większość z nich przed oddaniem do klienta jest poddawana impregnacji. Wykorzystanie specjalnych środków dodatkowo wzmacnia ich jakość i chroni przed zabrudzeniami. Jednak jak wszystkie elementy dekoracyjne w domu, z czasem po prostu się brudzi. Zgromadziliśmy przydatne wskazówki, które pomogą w wyczyszczeniu paneli w prosty i skuteczny sposób. 

Jak wyczyścić zabrudzone panele ścienne z tapicerką – podstawowe wskazówki

Warto zacząć od tego, że w przypadku mocniejszych zabrudzeń warto zwrócić się do osoby, która wykonywała je na zamówienie. Informacji o odpowiedniej pielęgnacji może udzielić nam właśnie tapicer. Tychy, Kraków i inne miasta posiadają specjalistów, którzy znają się na swoim fachu i wskażą, jakich środków warto użyć. W przypadku niewielkich zabrudzeń warto posłużyć się domowymi metodami. Najczęstszym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku większości domowych porządków, jest zwykły płyn do naczyń rozpuszczony w wodzie. Plamy wystarczy delikatnie przetrzeć miękką ściereczką z mikrofibry i pozostawić do wyschnięcia. 

Mówiąc o porządkach nie można pominąć również kurzu, który nieustannie osiada się w całym domu. Nie inaczej jest w przypadku paneli ściennych, tym bardziej jeśli są one wypukłe. W celu wyczyszczenia można użyć odkurzacza lub rolki czyszczącej, która będzie szczególnie przydatna dla osób posiadających zwierzęta. Uwaga! Należy pamiętać, żeby nie czyścić tkaniny pod włos, tylko zgodnie z ułożeniem meszku w przypadku materiałów welurowych. 

Metody czyszczenia paneli ściennych z weluru 

Panele ścienne najczęściej są pokryte miękkim welurem z charakterystycznym meszkiem. Jest to bardzo elegancka tkanina, jednak warto wiedzieć, jak z nią postępować w przypadku zabrudzeń, żeby nie zniszczyła się podczas czyszczenia.

Na sam początek należy wspomnieć, że trzeba traktować ją bardzo delikatnie – podobnie jest z większością tapet innego typu. Poprzez mocne szorowanie naruszymy jej strukturę i może się ona przetrzeć. Co więcej, bardzo welur szybko chłonie plamy i warto wyczyścić je od razu. 

Jednym z najbardziej popularnych domowych specyfików do czyszczenia mebli welurowych jest mieszanka wody z amoniakiem. Taki roztwór jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę amoniaku z pół litra wody i przetrzeć miejsce, w którym pojawiło się zabrudzenie. Nasączoną tkaninę zostawiamy na 30-60 min, a następnie wyczesujemy szczotką do tapicerki, którą można zakupić za ok. 10-15 zł i pozostawiamy do wyschnięcia. Wspomnianą szczotkę warto mieć nie tylko w przypadku większych zabrudzeń. Jest ona przydatna do regularnego wyczesywania kurzu i sierści. Dbanie o welur to gwarancja szykownego wnętrza przez lata – warto wprowadzić tę tkaninę do swojego salonu. O meblach i dodatkach welurowych piszemy szerzej w innym artykule: https://meble-sosnowe.pl/welurowe-meble-i-dodatki-czy-warto/.

Jak wyczyścić panele ścienne tapicerowane z eko skóry? 

W porównaniu do tkaniny welurowej, eko skóry pod żadnym pozorem nie wolno czyścić amoniakiem, gdyż może to spowodować odbarwienie materiału. Nie wolno również stosować w tym celu alkoholu. Do powstałych plam warto użyć wspomnianego wcześniej roztworu z wody i płynu do naczyń. Drugim często polecanym specyfikiem jest szare mydło wymieszane z wodą.  

Zarówno w przypadku weluru, jak i skóry ekologicznej możemy sięgnąć również po środki dostępne w sklepach. Są one specjalnie dostosowane do wymagań tkaniny, silniejsze i nie powodują odbarwień. Warto jednak jest je mieć wykupione na zapas, by móc szybko działać w razie pojawienia się plam.