Wnętrza

Pięć rzeczy, które powinny znaleźć się w Twoim lofcie

Mieszkaniowe trendy i gusta się zmieniają. Jedni wolą mieszkać jak najbliżej centrum, inni szukają lokalizacji na obrzeżach miasta. Część osób ceni sobie duże, otwarte przestrzenie i szuka jak największych mieszkań, nawet nieco starszych, inna grupa woli kompaktowe, ale ultranowoczesne mieszkania. W ostatnich latach niesłabnącym powodzeniem cieszą się jednak lofty. Choć to stosunkowo droga grupa mieszkań, tego typu lokale niemal od razu znajdują nabywców. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, co tak naprawdę czyni loft loftem? Wystarczy lokal na poddaszu i duże okna? Niekoniecznie! O odpowiedni klimat trzeba zadbać, instalując we wnętrzu kilka charakterystycznych elementów, takich jak lampy loftowe. Jakie jeszcze dodatki loftowe powinny się znaleźć w lofcie z prawdziwego zdarzenia? Wybraliśmy pięć najważniejszych wyróżników.

Lampy industrialne

Oświetlenie odgrywa w loftach ważną rolę. To ono nadaje ostatecznego klimatu wszystkim pomieszczeniom. Wybór lamp w stylu industrialnym jest ogromny – każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepiej będą wyglądać elementy oświetlenia stylizowane na lampy znane z fabryk czy hal produkcyjnych. Sprawdzą się więc wiszące na długich sznurach odsłonięte żarówki, punktowo oświetlające wybrany element wyposażenia. Do tego warto zainwestować w kinkiety, koniecznie w metalowych lub drucianych oprawach. Jeśli chcemy wybrać oświetlenie w nieco nowocześniejszym stylu, rozwiązaniem będą szklane kule wiszące pod sufitem, najlepiej z białego szkła.

Drewniany stół

Choć z pozoru drewno może kojarzyć się z bardziej tradycyjnymi stylami aranżacyjnymi, w loftach jest dużo przestrzeni na przedmioty wykonane z takiego surowca. Jednym z nich może być stół. Nie będzie to jednak potężny i ciężki stół z dębu, a mebel wykonany ze znacznie lżejszego drewna, choćby sosnowego Najlepiej sprawdzi się bowiem jasne drewno, na którym dobrze widać słoje. Blat powinien być prosty, bez udziwnień. W loftowych wnętrzach świetnie wyglądają także stoły na metalowych nogach, które dobrze komponują się z innymi metalowymi dodatkami. O drewniany stół rzecz jasna trzeba dbać, o czym pisaliśmy w osobnym artykule: https://meble-sosnowe.pl/drewniany-stol-jak-dbac-by-sluzyl-przez-lata/.

Tapicerowana kanapa

Szukając kanap i sof do loftu warto w pierwszym rzędzie zapoznać się z ofertą mebli tapicerowanych. W morzu dodatków, których często nie brakuje w takich wnętrzach, potrzeba bowiem klasycznych, prostych mebli, bez puchatych dodatków. Najlepiej zdecydować się na kolory, które nie będą rzucać się w oczy i dobrze wpasują się do reszty wnętrza, a więc kanapy szare, brązowe czy beżowe. Na więcej ekstrawagancji można sobie pozwolić przy dobieraniu poduszek, które mogą mieć wyraziste, nasycone kolory.

Szklany stolik

Z metalem i drewnem w loftach dobrze współgra szkło. Jest to bowiem materiał równie mocno kojarzony ze stylem industrialnym. Wielu specjalistów od aranżacji sugeruje nawet wydzielanie poszczególnych pomieszczeń w loftach za pomocą przeszkleń. Nie każdy może sobie na to pozwolić, ale charakteru w Twoim lofcie doda z pewnością zgrabny szklany stolik. Prosty blat o podstawie z geometrycznej bryły można postawić obok sofy czy narożnika. By stworzyć zbilansowaną kompozycję liczy się w końcu każdy detal.

Zdjęcia w miedzianej ramce

Ściany loftów są zazwyczaj bardzo jasne. Często zostawia się na nich wręcz “goły” beton, bez żadnego zewnętrznego pokrycia, ewentualnie okłada się je specjalnym betonem dekoracyjnym. W takim otoczeniu, pełnym szarości i bieli, warto dodać jakiś wyróżniający się element – jakie dodatki loftowe nadadzą się najlepiej? Oprócz wspomnianych kinkietów świetnie w tej roli sprawdzi się prosta kompozycja w miedzianej ramce. Warto postawić po prostu na czarno-białe zdjęcie. Może nawiązywać do lat 60. czy 70., ale równie dobrze być ciekawie wykadrowaną rodzinną fotografią. Taki dodatek pozwoli uniknąć monotonii na ścianach.