Meble

Meble drewniane – zalety i wady mebli z drewna. Czy warto?

Stoły i krzesła drewniane – czy warto na nie postawić? Decyzja nie jest łatwa – gdy chodzo o drewniane meble, zalety imponują, ale nie jest też wyposażenie pozbawione wad. W artykule przybliżamy jasne i ciemne strony mebli drewnianych, aby ułatwić podjęcie wyboru. 

Krzesła i stoły drewniane – zalety

Drewniane krzesła i stoły zawsze cieszyły się popularnością. Nic dziwnego – mają imponujące zalety!

Ponadczasowe i uniwersalne 

Meble drewniane zawdzięczają swoją popularność w dużej mierze ponadczasowej estetyce. Nigdy nie wyjdą z mody! Stoły i krzesła drewniane doskonale zgrają się zarówno z aranżacją w stylu rustykalnym jak i z loftowym salonem: https://meblepotocki.pl/pl/c/Salon/10. Raz zakupiony stół drewniany bez trudu odnajdzie swoje miejsce w mieszkaniu osób o zmiennym guście dekoracyjnym! 

Drewniane meble – zalety na lata, czyli solidność i wytrzymałość

Kto nie słyszał powiedzenia ,,silny jak dąb”? Lite drewno będzie nam służyło przez wiele lat, bez problemu wytrzymując duże obciążenie. Inwestycja w drewniane meble od producenta znającego się na rzeczy będzie cieszyć oko następnych pokoleń! 

Ekologiczne 

Tym co cenimy w dzisiejszych czasach jest ekologia. Lite drewno to materiał przyjazny środowisku, unikamy bowiem produkowania kolejnych stert odpadów. Jeżeli w dodatku postawimy na stoły i krzesła drewniane, ograniczymy ślad węglowy generowany podczas transportu! 

Zalety drewnianych mebli – przełamują nowoczesny chłód

Meble z litego drewna wprowadzają do wnętrza swojski klimat – są świetnym wyborem dla każdego tęskniącego do natury. Życie w mieście, w otoczeniu technologii, spalin i ,,szklanej rzeczywistości” potrafi przytłoczyć – wie o tym chyba każdy, kto przeprowadzał się z prowincji do miasta. Gdy chodzi o drewniane meble, zalety wykraczają daleko poza aspekt praktyczny! Jakby nie patrzeć, drewniany stół czy komplet krzeseł z drewna to kawałek lasu pod własnym dachem. Dotyk naturalnego surowca pociągniętego olejem drewna, potrafi być niezwykle odprężający. W dodatku, każdy drewniany mebel jest inny. Ułożenie sęków nie powtórzy się przy żadnym innym egzemplarzu. Nie ma miejsca na wszechobecną dzisiaj standaryzację. Design i wyjątkowość to niekwestionowane zalety mebli z drewna.

Podatne na zmiany

Dzięki temu jak popularne są stoły i krzesła drewniane, na rynku nie brakuje dedykowanych im specjalistycznych produktów. Do wyboru mamy choćby lakiery o różnym stopniu połysku, gwarantujące naturalny efekt oleje czy podbarwiające lakierobejce. Do łask wracają także woski, dostępne w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Stoły i krzesła drewniane możemy łatwo przeobrazić, gdy znudzi się nam dotychczasowa estetyka. Wystarczy papier ścierny, produkt dobrany według preferencji oraz trochę cierpliwości i wolnego czasu!

Meble drewniane – wady

Jak zawsze, w parze z wachlarzem zalet muszą iść także pewne wady. Gdy chodzi o drewniane meble, zalety są bardzo duże, ale trzeba uwzględnić też drugą stronę medalu.

Drewniany stół – drogi stół

Często głównym czynnikiem odwodzącym od zakupu mebli z litego drewna jest ich cena. Stoły i krzesła z drewna nie należą do drobnych inwestycji. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to zakup na wiele lat. Natura w połączeniu z jakością wykonania, uniwersalnością i niesamowitą estetyką musi kosztować!

Drewniane meble – zalety za cenę regularnej pielęgnacji

Drewno nie jest materiałem, który można ,,postawić i zapomnieć”. Aby cieszyło oko, musimy na co dzień na nie uważać – pielęgnacja mebli drewnianych wymaga codziennej uważności. Takim meblom szkodzi wilgoć – wszelkie mokre zabrudzenia trzeba szybko zetrzeć, aby na meblu nie została plama. Ponadto, meble z litego drewna nie lubią wysokich temperatur. Mając stół drewniany, zalety rozumiane jako walory estetyczne wymagają pilnowania gorących naczyń i używania podkładek. Krzesła drewniane powinniśmy trzymać z dala od kaloryfera – warto zwrócić na to uwagę planując jak komplet krzeseł będzie zmieniał swoje położenie w jadalni.

Meble drewniane wymagają także regularnej renowacji, zależnie od intensywności użytkowania. Olej, lakier czy wosk ulegają stopniowemu zdzieraniu, na szczęście jednak odnawianie stołu drewnianego czy krzeseł nie jest skomplikowane.

Krzesła drewniane – ciężar

Stoły i krzesła drewniane to niezbyt dobry pomysł jeśli potrzebujemy mobilnych mebli. Solidność tworzywa idzie w parze z jego ciężarem. Przesunięcie stołu to zadanie przynajmniej dla dwóch osób, a częste przeprowadzki z takim wyposażeniem mogą przyprawić o ból głowy! Lepiej inwestować w taki komplet mebli dopiero będąc ,,na swoim”, w domu gdzie planujemy zapuścić korzenie.

Czy warto wybrać drewniane meble? Musimy zdecydować o tym samodzielnie. Kluczem są indywidualne preferencje oraz gotowość do odpowiedniego troszczenia się o wyposażenie!

Zalety przeważyły i postanowileś kupić drewniany stół? W osobnym artykule instruujemy jak go pielęgnować – sprawdź tutaj: https://meble-sosnowe.pl/drewniany-stol-jak-dbac-by-sluzyl-przez-lata/.