Drewniany stół – jak dbać by służył przez lata?
Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów, z których produkuje się meble. Nie bez powodu – to przecież najbardziej tradycyjny surowiec. Krzesła drewniane, ławy czy stoły z niego wykonane nadają się niemal do każdego wnętrza. Z drewna można wykonać meble lekkie, przyjemne dla oka, które będą jedynie uzupełniać aranżację, ale także ciężkie i eleganckie, skupiające na sobie wzrok i wyznaczające styl całego pomieszczenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się stoły drewniane do jadalni, salonu czy kuchni. To uniwersalny mebel, który może przez lata cieszyć oko i stać się centralnym punktem całego domu czy mieszkania. Warunkiem jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie zadbać o wszelkie stoły drewniane w Twoim domu, pomagając im zachować trwałość i efektowny wygląd.
Stoły drewniane i ich czyszczenie
Podstawą wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne czyszczenie stołu. Trzeba to czynić ostrożnie, drewniane blaty są bowiem podatne na zarysowanie. Jeśli więc zostanie na nich jakiś twardy okruch, nieuważne czyszczenie może źle się skończyć. Do codziennej pielęgnacji warto wybrać miękką bawełnianą ściereczkę. Przy czyszczeniu stołu warto pamiętać, że drewno nie najlepiej radzi sobie z nadmiarem wody.
Alternatywą dla klasycznych metod są specjalne preparaty do drewna. Od czasu do czasu warto także użyć oleju lub wosku. W tym przypadku wybór jest uzależniony od tego, czym zabezpieczony jest blat – należy użyć tej samej substancji. Pomoże ona jeszcze lepiej zakonserwować powierzchnię. Ważne jest, by w takim wypadku wcierać olej bądź wosk okrężnymi ruchami, wzdłuż widocznych słojów drewna. Konserwacja drewnianych powierzchni co jakiś czas jest niezbędna. Najlepiej sięgać po olej czy wosk co najmniej dwa razy w roku, w przeciwnym razie blat szybko straci swoje estetyczne walory.
Co jeszcze postawić w jadalni oprócz pięknego stołu? Rozważ las w słoiku – to niesamowity dodatek. Polecamy nasz inny artykuł na ten temat: https://meble-sosnowe.pl/obrazy-z-mchu-czy-las-w-sloiku-ktore-rozwiazanie-jest-bardziej-praktyczne/.
Odpowiednie ustawienie i jakość powietrza
Na to, jak będzie starzeć się Twój drewniany stół, wpływ może mieć nawet ustawienie mebli w konkretnym pomieszczeniu. Najgorszym możliwym wyborem będzie umiejscowienie stołu bezpośrednio przy źródle ciepła. Dotyczy to wszelkich grzejników i kaloryferów, ale także na przykład kominka. Bezpieczną odległością będzie około 150 centymetrów. Co w przypadku ogrzewania podłogowego? Wówczas drewniane nogi stołu powinny być ułożone na podkładkach wykonanych na przykład z filcu lub innej grubej tkaniny.
W pomieszczeniach, w których stawiamy na stoły drewniane, warto zatroszczyć się też o odpowiednią wilgotność. Tutaj po raz kolejny widać negatywny wpływ nadmiaru wody na drewno. Optymalna wartość to wilgotność powietrza na poziomie 40-60 procent. Niższa sprawi, że stół może zacząć pękać. Wysoka wilgotność, zwłaszcza powyżej 70 procent, będzie natomiast sprzyjać procesowi butwienia drewna.
Uwaga na codzienne użytkowanie
Drewniany stół w jadalni czy kuchni jest dodatkowo narażony na wszelkie uszkodzenia związane z przygotowywaniem potraw czy spożywaniem posiłków. W czasie gotowania obiadu zdarza się, że mimowolnie odłożymy na chwilę na stół gorący garnek. To może skończyć się plamą lub odbarwieniem, z którym niezwykle trudno będzie sobie poradzić. Nawet kubek z gorącą kawą może być niebezpieczny. Wyjściem są zatem specjalne podkładki, które pochłaniają ciepło i nie dopuszczają do bezpośredniego oddziaływania wysokiej temperatury na powierzchnię blatu.
Podkładki są istotne również w innych sytuacjach. Pod żadnym pozorem na drewnianym stole nie należy niczego kroić – tego typu prace powinny odbywać się na desce. Niemiłe konsekwencje może zostawić po sobie również tak błaha z pozoru czynność, jak rysowanie czy pisanie na kartce. W ten sposób możemy bowiem zrobić na blacie wgłębienia i rysy. Jeśli coś piszemy, również używajmy podkładki albo przynajmniej grubego zeszytu z twardą oprawą.