Akcesoria do wnętrz

Sypialnia alergika – jaka kołdra i pościel?

Alergia na roztocza to częsty problem naszych czasów. Biorąc pod uwagę jak bardzo potrzebujemy zdrowego, spokojnego snu, niezbędny jest wybór odpowiedniej kołdry. Dobór reszty wyposażenia sypialni dla alergika również musi być dobrze przemyślany. Czy to komplet pościeli 200×220 do sypialni dorosłych, czy wyposażenie łóżka nastolatka, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jaka kołdra dla alergika oraz pościel są warte uwagi.

Kołdry dla alergików

Jeśli chodzi o kołdry antyalergiczne: https://www.karo.waw.pl/category/koldry, największą popularnością cieszą się produkty z tworzyw sztucznych, z poszyciem wykonanym z naturalnej bawełny. Można je prać w wysokich temperaturach, co doskonale eliminuje wszelkie roztocza i drobnoustroje. Ich wadą jest to, że nie zapewniają tak dobrej cyrkulacji powietrza jak kołdry naturalne i gorzej trzymają ciepło. Mimo wszystko takie kołdry są bardzo dobrym wyborem – przede wszystkim bezpiecznym. 

Kołdra antyalergiczna, hipoalergiczna, antyroztoczowa – czym się różnią? Warianty hipoalergiczne są najtańsze i dedykowane nie tylko osobom ze zdiagnozowaną alergią. Wykonane są z materiałów, które nie wywołują alergii, dzięki czemu są odpowiednie dla każdego. Warto profilaktycznie używać takiej kołdry na co dzień, szczególnie w łóżeczkach dzieci. Sprawdza się także dla osób wykazujących objawy lekkiej alergii o nieustalonych przyczynach. 

Kołdra antyalergiczna jest wariantem bardziej specjalistycznym, przeznaczonym dla osób ze zdiagnozowaną umiarkowana lub ciężką alergią. Wykonuje się je z działających aktywnie materiałów, w których nie może rozwijać się pleśń ani roztocza. 

Kołdry antyroztoczowe, jak wskazuje ich nazwa, hamują rozwijanie się w nich tych nieproszonych gości. Gwarantują ulgę w problemach skórnych. To najdroższa opcja, ale jeśli mamy alergię na roztocza kurzu domowego, zdecydowanie warto.

Pościel dla alergika

Na rynku dostępny jest szeroki wybór bielizny pościelowej: https://www.karo.waw.pl przeznaczonej dla osób z wrażliwą skórą oraz zdiagnozowanymi alergiami. Także jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, na pewno bez problemu każdemu alergikowi uda się znaleźć idealny komplet pościeli 200×220.

Najważniejszy jest oczywiście materiał – tutaj najlepiej postawić na naturalność. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest stuprocentowa, wysokiej jakości bawełna. Bawełna jest bardzo przyjemna w dotyku, nieuczulająca, ponadto zapewniająca świetną cyrkulację powietrza – w zimie ogrzeje, w lecie ochłodzi. 

Dobrym wyborem są także pościele lniane. Len ma właściwości antystatyczne i antyalergiczne, dzięki czemu znacząco ogranicza rozwijanie się w nich roztoczy. Dobrze znosi wysokie temperatury prania. Inny popularny wybór to wełna – najlepiej kaszmirowa. Nie przyciąga kurzu i doskonale dopasowuje się do temperatury ciała. 

Dla wrażliwych miłośników chłodnej w dotyku pościeli poleca się jedwab, który nie tylko odpycha kurz, ale i działa kojąco na układ nerwowy. W przypadku jedwabiu trzeba szczególnie zwrócić uwagę na jakość materiału, bo tylko gęsty, ciasny splot gwarantuje pełnię wygody.  

Pościel dla alergika – jak często prać?

Codzienne dbanie o odpowiednie warunki w miejscu snu jest niezwykle ważne. Przede wszystkim pomieszczenie należy wietrzyć – najlepiej każdego dnia. Jeśli to możliwe, powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu wynieść na świeże powietrze całe wyposażenie łóżka. O tym czy trzeba wietrzyć kołdrę pisaliśmy w osobnym artykule: https://meble-sosnowe.pl/czy-powinno-sie-wietrzyc-koldre/.

Bielizna pościelowa powinna być prana przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dokładna częstotliwość to kwestia indywidualna, wszystko zależy od stopnia pocenia się użytkownika łóżka. Pranie powinno odbywać się w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza – to gwarantuje, że zabiegu nie przetrwają żadne roztocza i bakterie. Do prania warto używać łagodnych płynów, by nie ryzykować jakichkolwiek niepożądanych reakcji skórnych.

Kołdry dla alergików są szeroko dostępne na rynku – osoby wrażliwe nie muszą się obawiać problemu z dobraniem wyposażenia do łóżka. Producenci regularnie wzbogacają swoją ,,sypialniową ofertę” – komplet pościeli 200×220 może być nie tylko bezpieczny, ale i przepiękny. Zawsze trzeba stawiać na produkty wysokiej jakości, a z wyposażeniem obchodzić się według zaleceń producenta.